Systemy sygnalizacji pożaru

Systemy te stosuje się dla zabezpieczenia zróżnicowanych pod względem technicznym obiektów użyteczności publicznej, takich jak: szpitale, kina, szkoły, obiekty sportowe, zakłady produkcyjne, itp.Wyposażenie obiektu w sprawny system sygnalizacji pożaru, zainstalowany w odpowiednio dobranych i wyznaczonych miejscach gwarantuje jego niezawodną pracę przez wiele lat. Jest to niezwykle ważne ze względu na fakt, iż wykrycie pożaru w jego wczesnym stadium pozwala uniknąć tragedii oraz zmniejszyć straty materialne.Podstawowym zadaniem SSP jest szybkie i bezbłędne wykrycie powstającego pożaru, zanim się on rozwinie i osiągnie rozmiary trudne do opanowania. Szybkie wykrycie źródła pożaru daje więcej czasu na przeprowadzenie ewakuacji budynku i na skuteczną ochronę zgromadzonych w nim wartości.Pełni on również często rolę nadrzędną sterując innymi instalacjami bezpieczeństwa, takimi jak wentylacja, oddymianie,kontrola dostępu.SYSTEMY ODDYMIANIA
Systemy oddymiania możemy różnie klasyfikować w zależności od przyjętego kryterium. Zawsze jednak będą to systemy stworzone z myślą o zapewnieniu bezpieczeństwa publicznego, a także ochronie zdrowia, życie i mienia użytkowników budynków.
Ze względu na sposób zabezpieczenia przed zadymieniem możemy wyróżnić:
Systemy oddymiania grawitacyjnego– ich działanie oparte jest na wykorzystaniu dwóch naturalnych zjawisk: różnicy ciśnień pomiędzy otworami oddymiającymi i napowietrzającymi oraz samoistnego unoszenia się ku górze gazów o wyższej temperaturze.
Systemy oddymiania mechanicznego– ich działanie opiera się na przepływie powietrza wymuszonym mechanicznie, polegającym na ukierunkowywaniu ruchu produktów spalania oraz ciepła za pomocą urządzeń wentylacyjnych.
Systemy oddymiania różnicowo – ciśnieniowe– ich działanie opiera się na kombinacji oddymiania mechanicznego oraz kontrolowanego sterowania różnicami ciśnienia w obrębie dróg ewakuacyjnych i stref pożarowych.
Zasada działania systemu oddymiania
W trakcie pożaru, przy grawitacyjnym systemie odprowadzania dymu i gorąca otwarte zostają otwory oddymiające w fasadach lub w dachach budynku. Użyty jest do tego napęd elektryczny. Przez otwory oddymiające, na zewnątrz budynku wydostają się trujące gazy, dym i gorące powietrze. W ten sposób drogi ewakuacyjne spełniają swoją rzeczywistą funkcję w kompleksowym zabezpieczeniu przeciwpożarowym budynku.
System wyzwolony zostaje przy pomocy czujki dymowej, przycisku oddymiania lub zewnętrznych urządzeń wyzwalających. Całością systemu zarządza centrala. Aby polepszyć naturalny ciąg, stosuje się w dolnych częściach budynku dodatkowe otwierane elementy, doprowadzające świeże powietrze.
Dla rozpoczęcia skutecznej ewakuacji ludzi bardzo duże znaczenie ma czas otwarcia klap i okien w górnej części budynku oraz urządzeń doprowadzających powietrze z zewnątrz (np. okien napowietrzających).
Elektrycznie sterowane urządzenia do odprowadzania dymu i gorąca mogą również służyć do codziennej, naturalnej wentylacji pomieszczeń.
Elektryczny system oddymiania
Napęd elektryczny zapewnia maksymalny poziom bezpieczeństwa i komfortu, a cały system oddymiania o napędzie elektrycznym charakteryzuje między innymi:
• Szybkie automatyczne wyzwalanie przez czujki pożarowe.
• Stały monitoring wskazywania stanu systemu.
• Optymalne zintegrowanie z innymi systemami obiektu.
• Wygodna wentylacja bez dodatkowych kosztów.
• Konserwacja systemu bez zużycia dodatkowych materiałów.
W kompletnym systemie oddymiania, poszczególne jego elementy połączone są ze sobą i współpracują razem w sposób zapewniający niezawodną kontrolę całego systemu w obiekcie.
Elementy systemu oddymiania:
Centrala oddymiania:
– kontrola oraz sterowanie całego systemu
– regulacja czasu przewietrzania
– alarm w przypadku zakłóceń
Przyciski oddymiania:
– ręczne wyzwolenie alarmu
– diody sygnalizujące stan pracy urządzeń systemu, w sposób wizualny kontrolują poprawność działania systemu.
Klapy i okna oddymiające:
– wyposażone w siłowniki otwierają się i zamykają pełniąc funkcję oddymiania.
Okna napowietrzające:
– automatycznie lub ręcznie otwierane okna dolotowe umiejscowione w dolnej części fasady budynku lub drzwi otwierane na zewnątrz, dostarczają niezbędnego powietrza.
Czujki dymowe:
– w przypadku wystąpienia pożaru automatycznie wyzwalają system oddymiania.
Urządzenia alarmowe (dzwonki, syreny, lampy błyskowe):
– w sposób akustyczny i optyczny powiadamiają o powstałym zagrożeniu pożarowym.
Czujki pogodowe:
– umożliwiają kontrolowaną wentylację pomieszczeń w wyniku stałego monitorowania pogody
– są elementami uzupełniającymi dla systemów oddymiania i przewietrzania.
Przyciski przewietrzania:
– służą do ręcznego uruchamiania naturalnej wentylacji